Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dul ve Yetim Maaşı (Aylığı) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim maaşı sorgulama nasıl yapılır sorusu oldukça sık sorulmakta ve araştırılmaktadır.

Dul ve yetim maaşı başvurusunun son hali hakkında bilgi edinilmek çok da zor değildir. E-Devlet sistemi üzerinden dul ve yetim maaşı sorgulama yapılabilmektedir. Başvuru yapılan kurumu işaretleyerek sorgulama yapabilirsiniz.

E-Devlet sayfasından dul ve yetim maaşı nasıl sorgulanır?

E-Devlet sayfasından dul ve yetim maaşı sorgulaması hiç zorluk çekilmeden yapılabiliyor. Bunun için önce e-devlet şifrenizin var olması gerekiyor. Henüz e-devlet şifresi edinmemiş olanlar herhangi bir PTT şubesine giderek iki Türk lirası karşılığında e-devlet şifrelerini alabilirler. PTT şubesinden şifre alındıktan sonra e-devlet sistemine kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapın.

emeklilik-ucret-yuz-binlerce-calisan-bunu-bekl-5085959.jpg

Daha sonra sayfanın arama bölümüne ’’dul ve yetim maaşı’’ yazıp aratın. Önünüze sorgulama ekranı açılacaktır. ’’Sorgula’’ butonuna basıp sonucu görebilirsiniz.

Dul Maaşı Ne Demektir?

Dul maaşı eşlerden birinin hayatını kaybetmesi durumunda hayatta olan eşe devlet tarafından bağlanan maaştır. Dul maaşını kadın erkek fark etmeksizin alabilir. Fakat dul maaşını almak için istenilen şartlara uygun olunması gerekiyor. Bunlar sırası ile;

1. Yalnız resmi nikahlı bir eşin ölmesi durumunda verilir.

2. Boşanmış eşlerin dul maaşı alma hakkı olmaz.

3. Eşlerden birinin vefat etmesinden sonra bağlanan bu maaş, eşin tekrar evlenmesi ve ya bir akrabası ile aynı mekanda yaşaması durumunda kesilir.

4. Dul maaşı alan kişinin yaşantısı devlet görevlileri tarafından belirli zaman aralıklarıyla denetlenir.

Yetim Maaşı Ne Demektir?

Yetim aylığı anne ve babadan birinin ve ya ikisinin de hayatını kaybetmesinden sonra çocuklara bağlanan aylığın ismi yetim aylığıdır. Bu aylığın bağlanması için bir takım şartlara uygun olunması gerekir. Bunlar sırası ile;

1. Üniversite eğitimi almayan erkek çocuklarda yetim aylığı yirmi yaşa kadar verilir. Üniversite öğrencileri için yaş sınırı 25 olarak belirlenmiştir.

2. Bu aylığı alan çocuk eğitimine devam etsin ya da etmesin bir işte çalışmaması gerekir.

3. Kız çocuklarında herhangi bir yaş sınırı olmamaktadır.

4. Kız ve erkek çocuklarının maaş alabilmeleri için çalışmamaları gereklidir. O zaman maaş alabilirler.

emeklilik-ucret-yuz-binlerce-calisan-bunu-bekl-5085960.jpg

Editör