Ev hanımlarına emeklilik müjdesi!

Ev hanımlarına emeklilik müjdesi!

Ev hanımlarının en büyük isteklerinden birisi de emekli olmaktadır. Ev hanımlarına Part – Time Çalışanlara Emeklilik müjdesi geldi.

Gelen bilgilere göre, yapılandırma fırsatında isteğe bağlı olarak primini kendi yatıran ev kadınlarıyla kısmi süreli çalışanlarında faydalanabileceği bildirildi. Milyonlarca insanın nefes aldığı bu detayla birlikte ev kadınlarından kısmi çalışanlara kadar geniş bir kesim ‘isteğe bağlı topluluk sigorta primlerine dair borçlar’da yapılandırılacağı açıklandı.

ferhat-haberay-50.jpg

Söz konusu yapılandırma kanunu, Nisan 2021 tarihinde ve önceki aylara dair olarak başvuru tarihli itibari ile ödeme fırsatını ortadan kalkmayan isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primlerinin de yapılandırılmasına imkan sağlanacağı bilgisini verdi.

ferhat-haberay-55.jpg​​​​​​​

İsteğe bağlı olan kapsamda sigortasını başlatan ancak primini yatıramayanların 1 sene süreleri bulunmakta. Bu süreç boyunca primlerinin yatırılmaması durumunda sigortalılık süresine sayılmamakta. Bundan kaynaklı olarak ev kadınları 12 aylık süreç boyunca ödenmeyen primler için yapılandırmaya başvurmayarak taksit olanaklarından yararlanabilir.​​​​​​​

ferhat-haberay-54.jpg​​​​​​​

Bu ay başvuru yapanlar geçtiğimiz yıl Ağustos ayından sonraki, Ağustos’da başvuranlar da Eylül ayından sonraki döneme ai​​​​​​​t prim borçlarını yapılandırabilecek. Borcun meydana geldiği tarihteki ana para tutarını enflasyon farkıyla peşin veya taksitle ödeme fırsatı bulunmakta. Peşin ödeyen kişilerin enflasyon oranlarının yüzde 90’nı silineceği bilgisi de vermekte fayda var.

ferhat-haberay-53.jpg​​​​​​​

Kısa Çalışanları da Kapsıyor!

Söz konusu fırsat, kısmı süreli yani bir ayda otuz günden az çalışanlar primlerini yatırarak eksik günlerini de aynı ay içerisinde yüzde 30’a tamamlamakta. İsteğe bağlı sigorta primleri 4/a yani eski adı ile SSK kapsamında değerlendirilmekte.​​​​​​​

ferhat-haberay-52.jpg​​​​​​​

Kısmı süreli çalışanlar ise son 12 aylık dönem içerisinde ödenmemiş primler için yapılandırma hakkından yararlanabilecek. Tarım sigortalıları, kısmi süreli çalışan sanatçılar, ev hizmetlerinde bulunanlar, taksi, dolmuş şoförleri de yapılandırma kapsamı içinde borçlarını taksitlendirebilme fırsatında olacak.

ferhat-haberay-51.jpg​​​​​​​

Ev kadınlarıyla kısmı süreli çalışanlarında faydalanabileceği bilgisi paylaşıldı. İsteğe bağlı olarak sigortasını başlatmış olan fakat yatırmayanların ortalama olarak 1 sene süreleri bulunmakta. Borcun meydana geldiği tarihteki ana para tutarının da enflasyon farkıyla birlikte peşin veya taksitle ödeme fırsatı olduğunu hatırlatmakta fayda var.