Platin Yatırımı Nasıl Yapılır? Platin Bankalardan Alınabilir mi?

Platin Yatırımı Nasıl Yapılır? Platin Bankalardan Alınabilir mi?

Artık Türkiye’de de platin yatırımı yapılıyor. Son günler sıkça araştırılan yatırım araçlarından biriside platin yatırımı oluyor. Platin yatırımını cazip hale getiren ise platin fiyatlarının hızla yükselmesi sebep olmuştur.

Artık Türkiye’de de platin yatırımı yapılıyor. Son günler sıkça araştırılan yatırım araçlarından biriside platin yatırımı oluyor. Platin yatırımını cazip hale getiren ise platin fiyatlarının hızla yükselmesi sebep olmuştur.

Türk halkının da dikkatini çeken platin fiyatlarının yükselmesi bizim bankalarımızda da platin yatırımı nasıl yapılır? Ve Platin Bankadan Alınabilir mi? Sorununu akıllara getirdi. Evet, artık Türkiye’de bankacılık hizmeti veren bankalarda da platin yatırımı hizmeti bulunuyor. Ayrıca platin yarımızı hizmeti sunan bankalardan fiziki platin de alınıyor.

platin-fiyati-ucusa-gecti-1613022197.jpg

Platin Yatırımı Nasıl Yapılıyor?

Platin yatımından önce platin hakkında kısaca bir bilgi vermek gerekirse, Platin bilindiği gibi değerlerli madenlerden birisidir. Yeryüzünde diğer maden türlerine göre daha az bulunan platin madenin ana vatanı Güney Amerika’dır.

Farklı sektörlerin gereksinimi olan platin gün geçtikçe değerlenerek dünya ülkeleri arasında yatırım aracı olarak rağbet görmeye başladı. Dolayısıyla platin en çok konuşulan yatırım araçlarının içerisine girerek sürekli yükselmeye başladı. Bütün dünya ülkelerinin bankalarında olduğu gibi bizim bankalarımızda da platin yatırımı bankacılık hizmetleri arasında yer aldı. Türk halkından platin yatırımı yapmak isteyen vatandaşlarımız birikimlerini güvenli bir şekilde bu bankalarda platin hesabı açarak tasarruf edebiliyorlar.

Platin Yatırımı Hangi Bankalarda Yapılıyor?

Türk vatandaşlarımızın ilgisini çeken platin yatırımı gündemden düşmez oldu. Son günlerde sürekli yükselen platin yatırımcıların iştahını kabartmaya başladı. Platin yatırımı hangi bankalarda yapılıyor? Sorusuna açıklık getirmek için araştırdığımızda platin yatırımı hizmeti veren iki köklü Türkiye Bankası ile karşılaştık.

Platin yatırımı hizmeti veren bankalar şimdilik sadece Kuveyt Türk Bankası ile Emlak Katılım Bankasıdır. Platin yatırımı yapmak isteyen kişiler bu iki bankadan platin hesabı açtırarak platin yatırımı yapabilirler. Diğer yatırım araçlarında olduğu gibi platin yatırımı yapan yatırımcılarda sürekli platin fiyatlarını takip ederek yaptıkları platin yatırımlarını koruyorlar. Platin yatırımı hizmeti sunan bu iki banka yatırımcılarının platin hesaplarını devlet güvencesi altında tutarak yarımcı müşterilerinin tasarruflarını garanti altına alıyor.

Platin Bankadan Alınabilir Mi?

Platin yatırım hizmeti veren Kuveyt Türk ile Emlak Yatırım Bankası yatırıcılarının açtıkları platin hesaplarını devlet güvencesi ile koruyorlar.

Bu iki bankada da Türk yatırımcılar platin yatırımı yapabiliyor. Ayrıca platin hesabı olan banka müşterileri yaptıkları platin hesaplarındaki tasarruflarını istedikleri zaman fiziki platin olarak da alabiliyorlar. Kuveyt Türk ile Emlak Katılım Bankası platin yatırımı yapan müşterilerinin fiziki platin alma taleplerine en geç 20 gün zarfında cevaplayarak müşterilerinin fiziki platinlerini o günün güncel platin değerine göre hesaplayarak teslim ediyor.

383356.jpg

Platin hesabındaki yatırımını banka müşterisi isterse nakit olarak isterse fiziki platin olarak çekebiliyor. Yatırım uzmanları tarafından Platin yatırımı yapmak isteyen yatırımcılara özellikle bankalarda platin yatırımı yapmaları önemle tavsiye ediliyor. Çünkü platin fiyatlarının yükselmesi fiziki platin alışverişinde de dolandırıcıları harekete geçirmektedir. En güvenli platin yatırımı devlet garantili köklü Türkiye bankası olan Kuveyt Kürt ile Emlak Katılım Bankasında yapılır.

Editör