3 Aylık Yasak Başlıyor! Valilikten Resmi Açıklama Geldi!

3 Aylık Yasak Başlıyor! Valilikten Resmi Açıklama Geldi!

Yurt genelinde birçok farklı ilin farklı bölgelerinde 2 gün içerisinde yaşanan yangınlar hali hazırda 7 ilde 20 farklı bölgede devam ediyor. Yangınlar ilerleyişini devam ettirirken, Balıkesir Valiliği’nden yasak kararı geldi.

Balıkesir Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre 3 ay boyunca ormanlara girilmesinin yasaklandığı duyuruldu. Ülkemizde şimdiye kadarki en ciddi orman yangınları devam ederken, son iki günde ülkenin birçok ilinden orman yangınları haberleri geldi. Şu anda 7 ilde devam eden ve 20 farklı bölgede görülen yangınlar hayatı felç etmiş durumda.

Birçok ilde başlayan yangınlar yerleşim yerlerine kadar ulaştı. Şu ana kadar 3 yurttaşın çıkan yangınlarda hayatlarını kaybettikleri açıklanırken; yangın sebebiyle birçok hayvanında telef olduğu belirtildi. Yangın bölgelerinden gelen fotoğraflar durumun ne kadar kötü olduğunu ortaya koyarken; yetkililer yangınların söndürülmesi için uğraşlarına devam ediyor.

Manavgat’ta Oteller ve Yerleşim Yerleri Tahliye Ediliyor!

Ülke genelinde çıkan yangınlardan en çok etkilenen bölgelerden bir tanesi Antalya’nın Manavgat ilçesi oldu. Manavgat’ta dün itibariyle başlayan yangının kaynağı araştırılırken, bir yandan da yangını söndürme çalışmaları devam ediyor. Bölgede bulunan vatandaşlar kendi imkanları ile personellerle yangını söndürmeye çalışırken; yangının yerleşim yerlerine kadar ilerlemesi nedeniyle tahliyeler başladı.

izmir-ve-balikesir-de-ormanlara-giris-yasaklandi-14296352-3769-amp.jpg

Manavgat’ta birçok yerleşim yeri yangından zarar görürken, birçok vatandaş tahliye edilerek güvenli yerlere ulaştırıldı. İlçede bulunan bazı otellere kadar da ulaştığı görülen yangın nedeniyle otellerin boşaltıldığı ve vatandaşların buralardan tahliye edildiği belirtildi. Bazı bölgelerde karadan tahliyeler yapılmamakla birlikte bu bölgelerde tahliye işlemleri ise deniz yoluyla yapılıyor.

Balıkesir Valiliği 3 Aylık Yasak Getirdi!

Yaşanan yangınlar ve olası yangınlar hesap edilerek Balıkesir Valiliği’nden 3 ay boyunca ormanlara giriş yasağı açıklaması yapıldı. Meteorolojiden alınan bilgilere dayandırılan bu açıklamaya göre artacak olan hava sıcaklıklarının orman yangınlarını tetikleyeceği düşünülüyor. Bu nedenle vatandaşların 3 ay boyunca ormanlara gitmesini yasaklayan valilik yarından itibaren bu kararın hayata geçirileceğini duyurdu. 3 ay boyunca devam edecek olan yasakların 31 Ekim 2021’e kadar süreceği ifade edildi.

balikesir-de-ormanlik-alanlara-giris-cikislar-yasaklandi-1627571644.jpg

Orman ve ormanlık alanlara yasak getiren Balıkesir Valiliği belirlenen mesire alanları dışındaki yerlere 3 ay boyunca vatandaşların girmesini yasakladı. Meteorolojiden gelen bilgilere göre bu kararı aldıklarını açıklayan Balıkesir Valiliği, sıcaklık artışıyla birlikte mevsimsel veya insani faktörler nedeniyle olası orman yangınlarının oluşabileceğini ifade etti ve bu nedenle böyle bir karar alındığı duyuruldu.