AB, İzmir kıyıları canlansın diye hibe verdi

AB, İzmir kıyıları canlansın diye hibe verdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, "Re-Value" adını taşıyan proje kapsamında Avrupa Komisyonu'ndan 239 bin 625 Euro (7 milyon 131 bin TL) hibe desteği almayı başardı.

Bu proje, Avrupa kıyı şehirlerinde kentsel kalite ve iklimsel sürdürülebilirlik konularına yeni bir anlam kazandırmayı hedeflemektedir. İzmir'in bu hibe bütçesine hak kazanması, kenti denizle daha yakın bir ilişki içinde olmayı teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, proje 2027 yılına kadar sürecek ve İzmir'in yanı sıra Ålesund (Norveç), Bruges (Belçika), Burgas (Bulgaristan), Rimini (İtalya), Cascais (Portekiz), Constanta (Romanya), Písek (Çek Cumhuriyeti) ve Rijeka (Hırvatistan) gibi Avrupa şehirlerini de projenin paydaşları olarak belirlemiştir.

Re-Value projesi, İzmir'in denizle daha yakın bir etkileşimde bulunmasını teşvik etmenin ötesinde kentin kıyı bölgelerini doğaya ve estetiğe uygun bir şekilde yeniden tasarlayarak kıyı bölgelerini canlandırmayı amaçlamaktadır.

Ayrıca, kentin kültürel mirasını korumak ve turizmi geliştirmek adına önemli noktaları birbirine bağlama amacıyla çalışmalar yapılacaktır. Proje aynı zamanda dijital ekosistem modelleme çözümleri kullanarak kentsel sel riskini azaltma stratejilerini test ederek kentin mavi-yeşil altyapısını güçlendirecektir. Bu önemli adımlar, İzmir'in gelecekte daha sürdürülebilir ve estetik olarak çekici bir kent olmasına katkı sağlayacaktır.