Artvin Ardanuç'ta üretilen yeşil bal için coğrafi işaret

Artvin Ardanuç'ta üretilen yeşil bal için coğrafi işaret

Artvin'in Ardanuç ilçesine bağlı Zekeriya Köyü'nde üretilen yeşil balın coğrafi işaret tescili için önemli bir adım atıldı.

Zekeriya Köyü muhtarı Ahmet Pehlivan, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir ve marka ve patent vekili Ümit Orcan'ın katılımıyla Türkiye Patent Enstitüsü onayıyla yeşil balın coğrafi işaret alınması için gerekli protokol imzalandı.

Marka ve Patent vekili Ümit Orcan, bu adımın yeşil balın markalaşması için önemli olduğunu vurguladı. Yeşil balın, Aksu Yaylası'nda 2.800 rakımda üretildiğini belirterek, gerekli analizlerin yapılacağını ve ayırt edici niteliklerin ortaya çıkarılacağını ifade etti. Yeşil balın kendine özgü rengi ve Aksu Yaylası'na özgü aromasıyla farklılığını ortaya koyduğunu belirtti.

Zekeriya Köyü Muhtarı ve arıcı Ahmet Pehlivan, Aksu Yaylası'nda üretilen yeşil balın coğrafi tescili için gerekli adımların atıldığını söyledi. Aksu Yaylası'nın 2.800 rakıma kadar çıkan bu özel balın üretildiği yer olduğunu vurguladı.

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, yeşil balın coğrafi işaretini almak için girişimlerde bulunduklarını ve tahminlerine göre bir yıl içinde coğrafi işaretlerini alacaklarını belirtti. Aynı zamanda bu bölgedeki bitki çeşitliliği ve balı üreten bitkiler hakkında da çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Yeşil balın markalaşması için girişimlerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.