Bakan'dan yurtlardaki yemekhane şikayetlerine açıklama

Bakan'dan yurtlardaki yemekhane şikayetlerine açıklama

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının 2024 yılı bütçesinin görüşmelerinde, yurtlarda yemekhane şikayetlerine yanıt verdi. Bakan Bak, aynı zamanda gençlik konularına ve yükseköğretime yönelik açıklamalarda bulundu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2024 bütçe teklifi üzerine görüşmeler devam ederken, Bakan Osman Aşkın Bak, bakanlığın önceliklerini ve yurtlardaki şikayetlerle ilgili yapılan denetimleri aktardı.

Bakan Bak, yaptığı açıklamada yurtlardaki yemekhane şikayetlerine dikkat çekerek, yurt işletmecilerinin denetimlerinin düzenli olarak yapıldığını belirtti. Bu konuda 1 Ocak'tan itibaren 75 yazılı ihbar geldiğini ve bu ihbarların 26'sına para cezası, 47'sine ise fesih kararı verildiğini ifade etti. Bakanlık olarak öğrencilerin yanında olduklarını ve işletmecilerin yanında olmadıklarını vurguladı.

Bakan Bak, yükseköğretimde yerleşim noktaları ve yurt imkanlarına ilişkin de açıklamalarda bulundu. 2023 yılında 428 bin 618 öğrenciyi yurtlara yerleştirdiklerini ve devam eden inşaat projeleriyle birlikte 23 ilde 40 bin 578 yataklı projenin devam ettiğini belirtti. Ayrıca, yeni projelerin ihale aşamasında olduğunu ve üniversite kampüslerine yakın konumlandırıldığını da aktardı.

Bakanlık bütçesinin yaklaşık yüzde 77'sinin yükseköğretime ayrıldığını belirten Bakan Bak, 2023 yılında 870.369 öğrenciye öğrenim kredisi ve 574 bin 85 öğrenciye burs sağlandığını ifade etti. Burs verilen öğrenci oranının yüzde 40 olduğunu dile getirdi. Burs kriterlerinin başarı, ailevi durumlar gibi 12 farklı kriter üzerinden değerlendirildiğini paylaştı.

Ayrıca, bakanlık olarak bağımlılıkla mücadele konusunda gençlik merkezlerinden amatör spor kulüplerine kadar geniş bir yelpazede çalışmalar yürütüldüğünü belirten Bakan Bak, bu çerçevede yaptıkları yatırımların bağımlılıkla mücadelede etkili olduğunu ifade etti. Geleceğin tarım nüfusunu gençleştirmek adına Tarım Bakanlığı ile iş birliği içerisinde olduklarını ve genç çiftçi projelerine önem verdiklerini de açıkladı.