Edirne'de Kitap Dolu Hafta Sonu

Edirne'de Kitap Dolu Hafta Sonu

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen Edirne 8. Kitap Günleri, hafta sonu birbirinden değerli yazarlara ev sahipliği yaptı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Eşi Esra Gürkan ile stantları gezdi; yazarla sohbet etti, söyleşileri dinledi.

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen Edirne 8. Kitap Günleri, hafta sonu birbirinden değerli yazarlara ev sahipliği yaptı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Eşi Esra Gürkan ile stantları gezdi; yazarla sohbet etti, söyleşileri dinledi.

Edirne ve Trakya bölgesindeki kitapseverlerin her yıl heyecanla beklediği Edirne Kitap Günleri, Onur Konuğu Şair/Yazar Ataol Behramoğlu’nun da katıldığı törenle Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı’nda kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Seçkin yayınevlerinin ve birbirinden değerli yazarların katıldığı organizasyonda, Edirneliler kitap dolu bir hafta sonu yaşadı.

8 Ekim Cumartesi Günü, Edirne 8. Kitap Günleri’nde, Ayhan Tunca, Ender Bilar, SavaşÜnlü, Güngör Mazlum, Olcay Dal, Tuncer Dabanlı, Işık Öğütçü, İnci Aral, Barış Terkoğlu, Ersin Şenerler, Leyla Köroğlu, Hakan Atalay, Ataol Behramoğlu, Murat Bulut, Atilla Dorsay, Leman Dorsay, Cengiz Bulut, okurlarıyla buluştu.

Edirne Kitap Günleri’nin Onur Konuğu Şair/Yazar Ataol Behramoğlu, imza gününde okurlarıyla buluşurken , “Edirne Köprüsü Aşktan” konulu bir de söyleşi düzenledi.

Gazeteci/Yazarlar Barış Terkoğlu ile Timur Soykan da hem imza günüyle okurlarıyla bir araya geldi hem de “Mafya ve Tarikatlar Arasında Sıkışan Türkiye” konulu söyleşide birçok konuya fikirleri ve araştırmaları ile ışık tuttu.

Yazar Atilla Dorsay da “Dünden Bugüne Sinema” isimli söyleşisi ile sinemanın tarihsel gelişimi hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Edirne 8. Kitap Günleri’nde 9 Ekim Pazar günü, Ayhan Tunca, Ender Bilar, SavaşÜnlü, Güngör Mazlum, Olcay Dal, Av. Lerzenur Elik Asan, Tuncer Dabanlı, Emine Doğan Alpay, Işık Öğütçü, Murat Bulut, Prof. Dr. Osman İnci, Prof. Dr. Emre Kongar, Ataol Behramoğlu, Ersin Şenerler, Leyla Köroğlu, Doruk Kirezci, Atilla Dorsay, Leman Dorsay, Ayşe Kulin, Cengiz Bulut yer aldı.

Edirne Kitap Günleri için Edirne’ye gelen Av. Lerzenur Elik Asan, aynı zamanda “Türkiye’de Kadın Olmak” isimli bir söyleşi gerçekleştirdi.

Kadının Hukukta Yol Haritası, isimli kitabıyla kadınlara hak arayışlarında yol göstermeyi basit, anlaşılır ve sade bir dille anlatan Av. Lerzenur Elik Asan, düzenlediği söyleşi ile de kadın hakları konusunda da katılımcılara önemli bilgiler verdi.

Yazdığı kitap ve katıldığı etkinliklerle binlerce kadına ulaştığını belirten Av. Lerzenur Elik Asan, “Bilen kadın güçlüdür. Bilgi özgürlüktür. Bilen kadın özgürdür. Tek bir kadının hayatına dokunabilirsem, bir ışık yakabilirsem aslında amacıma hedefime ulaşmışımdır, demektir. Bugüne kadar gördüğüm de çok sayıda kadının hayatına dokundum” dedi.

“Yüzlerinde Edirne” isimli kitabın yazarı Egemen Ilgın da “Kurtuluşun 100. Yılına Özel Yüzlerinde Edirne” isimli bir söyleşi gerçekleştirerek, kitabı hakkında bilgiler verdi.

EMRE KONGAR DA 8. KİTAP GÜNLERİ’NDEYDİ

Türkiye’nin en önemli Toplum Bilicilerinden Prof. Dr. Emre Kongar da Edirne 8. Kitap Günleri’nde yer alan yazarlar arasında yer aldı. İmza günü öncesinde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile kısa bir Edirne gezisi yapan Prof. Dr. Emre Kongar, daha sonra okuyucuları ile buluştu.

Edirneliler'in yoğun ilgisi ile karşılaşan Prof. Dr. Emre Kongar, “Edirne Belediyesi, Recep Gürkan’ın başkanlığında iki mucizeyi sunuyor, Edirnelilere. Birincisi bu bina Atatürk Kültür Merkezi, gerçekten bu parasızlıkta ve bu engellemelerde bir mucize bu binanın inşa edilebilmesi ve hizmete girmiş olması. Bir de kitap günlerinin geleneksel hale gelmiş olması ve hepimizi buraya toplayabilmesi. Sanırım Recep Gürkan’ın kültür ve sanata verdiği önemin bir göstergesi. Edirnelileri kucaklıyorum. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı da hem Atatürk Kültür Merkezi hem de Edirne 8. Kitap Günleri için kutluyor, bütün okurlarımın gözlerinden öpüyorum” diye konuştu.

AYŞE KULİN’DEN EDİRNE İÇİN ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Türkiye’nin en sevilen yazarlarından biri olan Ayşe Kulin de Edirne 8. Kitap Günleri’nde okurları ile buluştu. Kitaplarını okurları için imzalayan Ayşe Kulin, Edirne’de olmaktan dolayı son derece mutlu olduğunu söyledi. Edirne’nin en çok sevdiği şehirlerden biri olduğunu belirten Ayşe Kulin, “Her gelişimde yeni baştan geziyorum ve yeni baştan heryeri görmüş oluyorum. Önce Meriç’e karşı bir yerde ciğer yedik. Bütün tarih gözümde canlandı. Sonra Edirne’yi gezdik. O kadar güzel korunmuş bir şehir ki, ben tabi kargaşası bol bir şehirden geliyorum, orası da güzel bir şehirdi ama biz sizin kadar muhafaza edemedik. Burada huzur verici bir ortamdasınız. Burada olmaktan da çok mutluyum” dedi.

Eşi Esra Gürkan ile yayınevlerini tek tek gezen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yazarlarla da sohbet etti. Söyleşileri de dinleyen Başkan Gürkan, Edirne ve Trakya Halkı’nın kitap fuarına büyük ilgi gösterdiğini ve bundan dolayı da mutluluk duyduklarını söyledi.

Edirne 8. Kitap Günleri, 16 Ekim Pazar gününe kadar Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Belediye Konservatuarı’nda ziyarete açık olacak.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı