Hükümet Düğmeye Bastı! Aşısızlara Kısıtlamalar…

Hükümet Düğmeye Bastı! Aşısızlara Kısıtlamalar…

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ülkemizde aşılama büyük bir hızla devam ediyor. Ancak son bir haftalık süreçte vaka sayısının artması dikkat çekti.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre geride kalan 1 haftalık dönemde yaşanan vaka artışının temelinde bayram hareketliliği yatıyor. Artan vaka sayısına rağmen ölüm sayılarında ciddi bir yükselişin yaşanmaması ise uzmanlar tarafından aşıya bağlanıyor ve bu durum ‘aşısızların pandemisi’ olarak nitelendiriliyor.

asi-depo2-16-9-1610627698.jpg

Aşılamanın hızlanması ile başta sokağa çıkma yasakları olmak yasakların çok büyük bir bölümü kaldırılmıştı. Çok uzun bir süredir kapalı olan okulların eylül ayında açılması planlanıyor. Bu sürecin pandeminin önceki dönemleri ile bir tutulamayacağı bundan dolayı yeni dönem için yeni kuralların olması gerektiği ifade ediliyor. Aşılamanın geniş çaplı bir şekilde ilerlediği ve önümüzdeki dönemde aşılanan kişilerin sayısının artacağı belirtildi. Aşılamanın yanı sıra hastalığı atlatan kişilerle toplumsal bağışıklık seviyesinde artış olduğu ifade edildi.

Sosyal Hayat İçin Kısıtlama

Bu noktada aşılama sayısının artması için ‘aşı olanlara pozitif ayrımcılık’ uygulamasının gündeme geldiği ve ciddi şekilde tartışıldığı dile getiriliyor. Uygulama, aşı olmayan öğrencileri eğitimden geri koymayacak ayrıca kamu hizmetlerinden yararlanmasını da engelleyemeyecek.

Kafeterya, lokanta, kütüphane gibi sosyal alanlara aşısız kişilerin girişlerinin yasaklanması gündemde. Aşısız kişilere gelecek kişilerin sosyal hayata yönelik olacağı, AVM, sinema, tiyatro, fuar, konser gibi yerlere aşısız girişlerin yasaklanabileceğinin altı çizildi.

Sosyal medyada konuşulan aşı olmayan kişilerin sağlık giderlerinin karşılanmaması uygulamasına sıcak bakılmadığı belirtildi.

koronavirus-asisi-1546175-2.jpg