İzmir Artemis Film Festivali Konak Sanathane'de

İzmir Artemis Film Festivali Konak Sanathane'de

İzmir Konak Belediyesi’nin hizmete açtığı Sanathane Açık Hava Sineması ve Gösteri Sanatları Merkezi, eylül ayında dopdolu bir programla sanatseverlerle buluşuyor. Merkez, konser, tiyatro ve söyleşilerin yanı sıra 4. Uluslararasıİzmir Artemis Film Festivali filmlerine ev sahipliği yapacak.

İzmir Konak Belediyesi’nin hizmete açtığı Sanathane Açık Hava Sineması ve Gösteri Sanatları Merkezi, eylül ayında dopdolu bir programla sanatseverlerle buluşuyor. Merkez, konser, tiyatro ve söyleşilerin yanı sıra 4. Uluslararasıİzmir Artemis Film Festivali filmlerine ev sahipliği yapacak.

Geçen ağustos ayında kapılarını açan ve kısa sürüde 2 bine yakın sanatseveri sinema, tiyatro, şiir dinletisi ve konserlerle buluşturan Sanathane Açık Hava Sineması ve Gösteri Sanatları Merkezi, bu ay yepyeni etkinlikleri İzmirlilerin beğenisine sunuyor. Birbirinden değerli sanatçı ve akademisyenlerin konuk olacağı Sanathane, aynı zamanda 4. Uluslararasıİzmir Artemis Film Festivali’nde yer alan filmlerin gösterimine de ev sahipliği yapacak.

AÇIK HAVA NOSTALJİSİ

Açık hava sineması nostaljisini İzmirlilere yeniden yaşatan Sanathane, 4. Uluslararasıİzmir Artemis Film Festivali’nde yarışan üç filmi izleyiciyle buluşturacak. Kazananın izleyicinin oylarıyla belirlendiği festival kapsamında Sanathane’de; “Dayı: Bir Adamın Hikayesi”, “Ağır Romantik” ve “Nasipse Olur” filmleri perdeye yansıyacak.

Sanathane konserlerinde bu ay sahnede Hamdi Akatay ve Tepecik Filarmoni Orkestrası yer alacak. Sanathane’ye bambaşka bir hava getirecek konserde, Perküsyon Ustası Hamdi Akatay ve orkestranın genç yetenekleri unutulmaz bir akşama imza atacak.

MÜZİK, KAHKAHA VE FELSEFE

Sanathane’nin tiyatro sahnesi bu ay Mandıra Filozofu'yla tanınan yönetmen, senarist ve oyuncu Müfit Can Saçıntı’yı konuk edecek. Saçıntı, müzikli tek kişilik güldürüsü “İtirazım Var” ile itirazlarını tek tek sayarken, seyirciyi de güldürdüğü kadar düşündürecek.

Sanathane’nin yavaş yavaş bir geleneğe dönüşen etkinliği Şiir Akşamları ise şiirseverleri bir araya getirecek. Sanathane’nin iki yüzyıllık binasının tarihi atmosferinin eşsiz dizelerle harmanlandığıŞiir Akşamları'nda, Özgür Zeybek’in yönlendiriciliğinde, şairler Tuğrul Keskin, Ünal Ersözlü, Aydın Şimşek, Bilsen Başaran, Nesrin Kültür, Altay Ömer Erdoğan ve Erkut Tokman şiirlerini okuyacak. Ayrıca şiir dostlarına şairlerin kitapları da armağan edilecek.

TARİH SÖYLEŞİLERİ BAŞLIYOR

Sanathane, eylül ayında İzmirlileri yepyeni bir etkinlikle de buluşturacak. “Tarih Söyleşileri” adını taşıyan etkinliğin ilkinde Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi tarihçi Erkan Serçe ile Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Ersoy “İlk Çağ’dan Günümüze İzmir’de Gündelik Hayat” konusunu masaya yatıracak. Etkinliği takip edenler, İzmir’in tarih yolculuğunda çok renkli hikayelere tanıklık eden gündelik hayatın izinde, kent tarihi ve kültürünü bambaşka bir pencereden görme şansı yakalayacak.

ÇOCUKLAR DA UNUTULMADI

Eylül ayında Sanathane’de çocuklar için de muhteşem bir oyun sahnelenecek. “Mimdo’nun Aradığı” adlı Pantomim Çocuk Oyunu, çocuk izleyicilere tiyatro keyfini yaşatacak. Dört yaşüstü çocuklar için hazırlanan oyunda, sanatçıİlker Kılıçer, öykülerini pantomim sanatıyla anlatacak.

Konak Belediyesi Sanathane Açık Hava Sineması ve Gösteri Sanatları Merkezi’ndeki tüm etkinlikler ücretsiz düzenleniyor. Girişlerin davetiyeyle yapıldığı etkinlere katılım ve davetiye temini için 489 45 22 numaralı telefondan 2904 dahili hatta bağlanarak bilgi edinilebiliyor. Öte yandan Sanathane’de yer alan etkinliklerin paylaşımlarının sosyal medyada “sanathanekonak” hesabından takip edilebileceği belirtildi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı