Kırşehir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Kırşehir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı, Kırşehir'de törenlerle ve etkinliklerle kutlandı. Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, "Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağız, cumhuriyete sahip çıkacağız, Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkacağız ve çocuklarımıza güzel bir ülke bırakacağız" diye konuştu.

30 Ağustos Zafer Bayramı, Kırşehir'de törenlerle ve etkinliklerle kutlandı. Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, "Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağız, cumhuriyete sahip çıkacağız, Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkacağız ve çocuklarımıza güzel bir ülke bırakacağız" diye konuştu.

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı dolayısıyla saat 10.00’da Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtıönünde yapılan törene katıldı.

Saat 10.15'te Vali H. Mete Buhara’nın makamında tebrikleri kabulüne de katılan Başkan Ekicioğlu, saat 10.40’ta Cacabey Meydanı’nda Vali H. Mete Buhara ile birlikte törene katılanların ve halkın bayramını kutladı.

Saat 13.00’te ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanlığı tarafından Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtıönündeki törene katılan Ekicioğlu, burada yaptığı konuşmada “Atamızın bizlere bıraktığı emaneti gelecek kuşaklara aktarmak için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Bu şehir ve ülke için sözümüz var” dedi.

Başkan Ekicioğlu saat 18.00’de ise Gazi Parkı’nda Kırşehir Belediyesi’nin destek sunduğu ve ADD Kırşehir Şubesi tarafından yaptırılan Gazi Anıtı’nın açılışına katıldı. Açılışa, Başkan Ekicioğlu ile birlikte CHP Kırşehir milletvekili Metin İlhan, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, siyasi partilerin temsilcileri, ADD Kırşehir ve Mucur Şubeleri, Oda, Sendika ve Dernek Başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda Kırşehirli katıldı.

Başkan Ekicioğlu, Gazi Anıtı açılışında yaptığı konuşmada, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100’üncü yılı gibi böylesine anlamlı bir günde, adını Atatürk'ten alan ve Kırşehir'e gelişinde konuşma yaptığı Gazi Parkı’nda Gazi Anıtı’nın konumlandırılmasında tüm emeği geçenleri kutladı.

Saat 20.00’de Fener Alayı yürüyüşüne katılan Ekicioğlu, Cacabey Meydanı’nda 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı dolayısıyla Kırşehir Belediyesi tarafından organize edilen Ender Balkır konserine katıldı.

Ender Balkır’ın bayram coşkusunu Kırşehirliler ile paylaştığı konserde plaket sunumu yapan Ekicioğlu, şöyle konuştu:

“Sevgili Kırşehirliler, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Kırşehir Cacabey Meydanı tarihi günlerinden birini daha yaşıyor.

Şöyle baktığımızda alan dışarı taşmış, "dışarda yer bulamıyoruz" diyen arkadaşlar var. Demek ki bu zafere sahip çıkan halkımız nelere layık; en güzel şeylere layık.

Bugün Kırşehir UNESCO Müzik Şehri. Biz şöyle sanırdık; Kırşehir olmasa türküler öksüzmüş, yetimmiş. Türküler olmayacak sanırdık, öyle değilmiş. Kırşehir olmasa dünyada müzik olmayacakmış, özellikle Halk Müziği konusunda.

UNESCO ’ya taahhüt veren 49 dünya şehrinden ilk 3’ündeyiz neden bu kültüre sahip çıktığımız için. Bu kültür müzik kültürü, özellikle Kırşehir yöresinde Türkiye’ye değil dünyaya ışık tutan bir kültür.

Gelecek kuşaklara aktarmak da hepimizin boynumuzun borcu çünkü bu kültürde hoşgörü var, bu kültürde kardeşlik var, barış var, sevgi var. İncinsen de hiç incitmeyen kültür var. Ahi Evran’ın dediği gibi "Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir" demiş. Bu pirimiz Anadolu Erenleri, Horasan Erenlerinin merkezi olan Kırşehir bu kültürü fazlasıyla hoşgörüyü ve bu dünyadaki önemli müzik şehirlerinden biri olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Çünkü neden sadece müzik yapmak olmuyor, halkın da buna ilgi göstermesi çok önemli. Kırşehir’de kime gitseniz bu kültürün en azından ustalarımızın, sanatçılarımızın türkülerine eşlik edip bir katkı sunduğunu görüyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bu meydanı dolduran bütün hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Nice 100. yıllara diyorum. Gelecek yıl Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız, sizlerle birlikte kutlayacağız, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağız, Cumhuriyete sahip çıkacağız, Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkacağız ve çocuklarımıza güzel bir ülke bırakacağız. Her şey çok güzel olacak az kaldı geliyor gelmekte olan diyor hepinize iyi eğlenceler diliyorum.”

Kaynak: ANKA Haber Ajansı