Kktc Heyetinden, Kıbrıs Barış Harekatı’nın Yıl Dönümünde Vahap Seçer’e Ziyaret

Kktc Heyetinden, Kıbrıs Barış Harekatı’nın Yıl Dönümünde Vahap Seçer’e Ziyaret

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 48’inci yıl dönümü dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ve beraberindeki heyet, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i makamında ziyaret etti.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 48’inci yıl dönümü dolayısıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli ve beraberindeki heyet, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i makamında ziyaret etti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 20 Temmuz 1974 tarihli Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıldönümü vesilesiyle, KKTC Başkonsolosu Zalihe Mendeli ve beraberindeki heyette yer alan; KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Bünyamin Merhametsiz, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Mücahitler Derneği Başkan Yardımcısı Celal Bayar, TMT Temsilcisi Ali Bozdağlı ve Kıbrıs Türk Kültür Derneği Mersin Şube Başkanı Bilge Tatver’i makamında ağırladı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Seçer, şöyle konuştu:

“1974 yılında dönemin Başbakanı rahmetli Bülent Ecevit ile Başbakan Yardımcısı rahmetli Necmettin Erbakan’ın ortak kararıyla, Türk askeri adada barışı tesis etmek için gitti. Mahallemizde o dönem askerliğini yapan çok sayıda insanın, Mersin’den deniz yoluyla adaya ulaşıp harekatta görev aldığını hatırlıyorum. O dönem benim çocukluk çağlarımdı ve çocukluğumda böyle bir anısı vardı.

Dönemin Başbakanı rahmetli Bülent Ecevit; bu harekatın amacının, o dönemde Kıbrıslı soydaşlarının hakkını, hukukunu korumak üzere, güvenini sağlamak üzere ve barışı tesis etmek üzere olduğunu, defaatle dünya kamuoyuna aktarmıştı. Gerçekten de o günlerdeki acı hadiseleri, savunmasız Kıbrıslı soydaşlarımızın nasıl hunharca katledildiklerini hatırlıyoruz.”

1974’ten sonra adadaki iklimin değiştiğini ve Kıbrıs Türk toplumunun güven içinde yaşamaya başladığını belirten Seçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İNŞALLAH ADADA HUZUR EBEDİYEN SÜRECEK"

“Çünkü, artık anavatan Türkiye’nin kesin, amasız, fakatsız, lakinsiz bir koruması vardı. Bugünlere kadar geldik. İnşallah bu huzur ebediyen de devam edecek.

İnşallah bu bayram gününde bu dileklerimiz, temennilerimiz, dualarımız kabul olur. Hiç kimse savaş, gözyaşı, kan istemez, arzu etmez. Ama tarihi koşullar zaman zaman ülkeleri, toplumları bu tip istemediği durumlarla karşı karşıya getirebiliyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Savaş, zorunlu olmadıkça bir cinayettir.’ Bu çok anlamlı bir sözdür. Beni çok etkileyen bir sözdür. Bizler barışsever insanlarız. Yurtsever insanlarız. Doğal olarak haklının yanında duracağız. Bu vesile ile de barış harekatında şehit olan askerlerimizi, orada katledilen sivil yurttaşlarımızı, mücahitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum.”

KKTC Başkonsolosu Zalihe Mendeli ise şunları söyledi:

"48 YIL ÖNCE ADADA BİR DİRENİŞ VE DİRİLİŞ DESTANI YAZILDI"

“Bundan 48 yıl önce adada bir direniş ve diriliş destanı yazıldı. O gün Mehmetçiğimiz adaya zamanında müdahale etmemiş olsaydı ve mücahitlerimiz de direnmemiş olsaydı, bugün Kıbrıs Türk halkı diye bir halk olmayacaktı adada. Çok şükür ki bugün adada barış, huzur ve güven vardır. Tek eksik kalan şey çözümdü. Ancak bunun da nedeni sizlerin de bildiği gibi Rumlardır. Rumlar hiçbir zaman bizlerle yönetimde zenginliği paylaşmak istemediler. Çözüm olur ya da olmaz, bizler dün olduğu gibi bugün de mücadelemizi anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte sürdüreceğiz.

Mersin, bizim harekatımızın başlangıç noktasıdır. O yüzden değil 48, 148 yıl da geçse biz bu törenimizi ilk günkü coşkuyla kutlayacağız inşallah. Ben de tabii ki bu vesile ile vatanımız uğruna şehit düşen tüm şehitlerimize ve vefat eden gazilerimize, buradan bir kez daha rahmet diliyorum. Hayatta olan gazilerimize ve mücahitlerimize de şükranlarımızı iletiyorum.”

Kaynak: ANKA Haber Ajansı