Nilüfer Belediyesi’nden Besicilere Eğitim

Nilüfer Belediyesi’nden Besicilere Eğitim

Nilüfer Belediyesi, Çatalağıl Mahallesi’nde hayvancılıkla uğraşan yurttaşlara besicilik eğitimi verdi. Eğitimde rasyon hazırlama teknikleri ile ilgili bilgi veren Bursa UludağÜniversitesi Zootekni Bölümü’nden Doç. Dr. Önder Canbolat, “Rasyonlar mümkün olduğu kadar çok fazla sayıda yemle hazırlanmalı ve selüloz ile yağ içeriği, belirli düzeyde olmalı. Rasyon hazırlarken aşırı tahıldan kaçınılmalı ve hazırlanan rasyonlar, hayvan sağlığını ve verimi olumsuz etkilememeli. Küflenmiş yemler, sindirim bozuklukları

Nilüfer Belediyesi, Çatalağıl Mahallesi’nde hayvancılıkla uğraşan yurttaşlara besicilik eğitimi verdi. Eğitimde rasyon hazırlama teknikleri ile ilgili bilgi veren Bursa UludağÜniversitesi Zootekni Bölümü’nden Doç. Dr. Önder Canbolat, “Rasyonlar mümkün olduğu kadar çok fazla sayıda yemle hazırlanmalı ve selüloz ile yağ içeriği, belirli düzeyde olmalı. Rasyon hazırlarken aşırı tahıldan kaçınılmalı ve hazırlanan rasyonlar, hayvan sağlığını ve verimi olumsuz etkilememeli. Küflenmiş yemler, sindirim bozuklukları, felç, karaciğer hastalıklarına yol açabilir” dedi.

Nilüfer Belediyesi, Akçalar Mahallesi’ndeki Çiftçi Evi’nde bahçe, balkon, küçük ve büyük ölçekli tarımsal üretim yapan vatandaşlara yönelik yıl boyunca düzenlediği eğitimlerin yanı sıra, kırsal mahallelerde de eğitimler gerçekleştiriyor. Akademisyen ve alanında uzman kişiler tarafından verilen eğitimlere katılanlar hem yeni ve güncel bilgilerle kendilerini geliştiriyor hem de alanda yaşadıkları sorunlara çözüm buluyor. Daha önce birçok ürün çeşidine yönelik budama, aşılama, hastalık ve zararlılarla mücadele gibi çeşitli konularda verilen eğitimlerde bu kez, besicilik ele alındı. Çatalağıl Mahallesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen eğitimde, Bursa UludağÜniversitesi Zootekni Bölümü’nden Doç. Dr. Önder Canbolat, rasyon hazırlama teknikleri, rasyonu oluşturan yemler ve rasyon hazırlamada dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

“HAYVANLARIN FİZYOLOJİK DURUMLARI VE BESİN MADDELERİ GEREKSİNİMLERİÖNEM TAŞIYOR”

Rasyonun, bir hayvanın 24 saatlik besin madde gereksinimini karşılayan toplam yem veya yem miktarı olduğunu hatırlatan Canbolat, rasyon hazırlanırken hayvanların fizyolojik durumları ve besin maddeleri gereksinimlerinin önem taşıdığını belirtti. Rasyonu oluşturan yemleri 5 ana başlıkta paylaşan Canbolat, bunları kaba yem, yoğun yem, mineral ek yem, vitamin ek yem ve yem katkı maddeleri olarak sıraladı. Bu beş yem çeşidini oluşturan maddeler hakkında detaylı bilgi veren Canbolat, hazırlanacak rasyonların gereksinimi karşılaması, hayvanların sağlığını koruması, optimum verimi sağlaması ve ekonomik olması gerektiğini vurguladı.

“AŞIRI TAHILDAN KAÇINILMALI VE HAZIRLANAN RASYONLAR, HAYVAN SAĞLIĞINI VE VERİMİ OLUMSUZ ETKİLEMEMELİ”

Besin maddeleri arasındaki oranın dikkate alınması gerektiğine dikkat çeken Canbolat, “Rasyonlar mümkün olduğu kadar çok fazla sayıda yemle hazırlanmalı ve selüloz ile yağ içeriği, belirli düzeyde olmalı. Rasyon hazırlarken aşırı tahıldan kaçınılmalı ve hazırlanan rasyonlar, hayvan sağlığını ve verimi olumsuz etkilememeli. Küflenmiş yemler, sindirim bozuklukları, felç, karaciğer hastalıklarına yol açabilir” diye konuştu. Rasyonların bilgisayar ortamında hesaplandığını ifade eden Canbolat, rasyon örneklerini katılımcılarla paylaştı, eğitimin son bölümünde katılımcıların sorularını yanıtladı.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı