Rahmi M. Koç Bilim Madalyası Ayşe Zarakol'a verildi

Rahmi M. Koç Bilim Madalyası Ayşe Zarakol'a verildi

Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası, Prof. Dr. Ayşe Zarakol'a verildi

Divan Kuruçeşme’de düzenlenen törenle, Türkiye'nin evrensel bilgi birikimine katkıda bulunan başarılı bilim insanlarına verilen Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası'nın bu yılki sahibi, uluslararası ilişkiler profesörü ve siyaset bilimi araştırmacısı olarak görev yapan Prof. Dr. Ayşe Zarakol oldu.

Madalya, Prof. Dr. Zarakol'un insani bilimlere yaptığı yenilikçi ve bütünsel katkılarına vurgu yaparak takdim edildi. Törende konuşan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Sitti, Zarakol'un insani bilimlere dair cesur sorulara verdiği devrimci cevaplarla büyük övgüyü hak ettiğini belirtti.

Prof. Dr. Ayşe Zarakol, aldığı ödülü Türkiye'den almış olmanın kendisi için çok kıymetli olduğunu ifade ederek, özellikle Cumhuriyet'in yüzüncü yılında bu ödülü almanın motivasyonunu daha da arttıracağını söyledi.

Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası, her yıl farklı bilim alanlarına odaklanarak evrensel bilgi birikimine katkıda bulunmuş bilim insanlarına veriliyor. Bu yılın kazananı olan Prof. Dr. Ayşe Zarakol, tarihsel sosyoloji ve uluslararası ilişkiler alanlarındaki çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

Madalyanın geçmiş yıllardaki sahipleri arasında Prof. Dr. Aydoğan Özcan, Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Prof. Dr. Metin Sitti, Prof. Dr. Filiz Garip, Prof. Dr. Hatice Altuğ, Prof. Dr. Ali Hortaçsu ve Prof. Dr. Bilge Yıldız gibi tanınmış isimler bulunuyor. Bu ödül, bilimin gelişmesini teşvik etmek amacıyla Koç Üniversitesi tarafından her yıl veriliyor.