Seyhan Belediyesi Cinsiyet Eşitliğine Dikkat Çekmek İçin Etkinlikler Düzenledi

Seyhan Belediyesi Cinsiyet Eşitliğine Dikkat Çekmek İçin Etkinlikler Düzenledi

Adana Seyhan Belediyesi’nin 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için kız çocuklarının cinsiyetlerinden dolayı maruz kaldığı eşitsizliğe dikkati çekmek amacıyla münazara, söyleşi ve resim sergisinin açılışı yapıldı.

Adana Seyhan Belediyesi’nin 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için kız çocuklarının cinsiyetlerinden dolayı maruz kaldığı eşitsizliğe dikkati çekmek amacıyla münazara, söyleşi ve resim sergisinin açılışı yapıldı.

Adana Seyhan Belediyesi, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenledi. Cinsiyet eşitliğine dikkat çekmeyi hedefleyen Seyhan Belediyesi münazara, söyleşi ve resim sergisinin yanında hafta boyunca çeşitli etkinliklerde yurttaşlar ile bir araya gelecek.

Seyhan Belediyesi ve Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü iş birliğiyle 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için kız çocuklarının cinsiyetlerinden dolayı maruz kaldığı eşitsizliğe karşı kamuoyu oluşturmak amacıyla “Kız ve Erkek Rolleri” konulu münazara yapıldı. Münazara çalışmasında kız ve erkek çocuklardan oluşan gruplar, kız ve erkek rolleri konusunda karşıt görüşleri savunarak toplumda cinsiyetlere biçilen rollerin neden olduğu eşitsizliği ortaya koymaya çalıştılar. Münazarayı veliler de izledi.

ADANA’YA İLKLERİ KAZANDIRAN KADINLAR DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI

Yaşar Kemal Kültür Merkezi ise anlamlı iki etkinliğe birden ev sahipliği yaptı. Gazeteci Sema Erdoğan’ın moderatörlüğünü yaptığı“Adana’da Mesleğindeki İlk Kadınlarımız” konulu söyleşide “İlk Kadın Sağlığı ve Biyoistatistik Ana Bilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Gülşah Seydaoğlu”, “İlk Kadın Makinist Hatice Özdemir”, “İlk Kadın Makine Mühendisi Betül Yıldırmaz”, “İlk Kadın Çukurova Muhabiri Melek Kurt” erkek egemen meslekleri ilk yapan kadınlar olarak deneyimlerini izleyicilere aktardılar.

Söyleşide, toplumda ‘erkeklere özgü’ olarak bilinen mesleklerde kadınların çok daha başarılı olabileceği mesajı verilirken; kadın erkek eşitliğinin önemine vurgu yapıldı. Söyleşi sonunda “Dünya Kız Çocukları Günü” dolayısıyla Bilgi Evleri arasında düzenlenen öykü ve şiir yarışmalarında dereceye giren eserlere ödülleri Seyhan Belediyesi Başkan Yardımcıları Rukiye Çinkılıç, Leyla Tan ile söyleşinin konuşmacıları Prof. Dr. Gülşah Seydaoğlu, Hatice Özdemir, Betül Yıldırmaz ve Melek Kurt tarafından verildi.

İKİ SERGİ BİRDEN

Ödül töreninin ardından “Adana’ya İlkleri Kazandıran Kadınlarımız” adlı fotoğraf sergisi ile Bilgi Evleri ve Seyhan’ın kırsal mahallelerinde yaşayan çocukların ürünlerden oluşan “Kadın ve Erkek Eşit midir?” temalı resim sergisinin açılışı düzenlendi.

SEYHANLI KIZ ÇOCUKLARINA ZİYARETLER

Seyhan Belediyesi ekipleri de Dünya Kız Çocukları Günü’nde ihtiyaç sahibi ailelerin Seyhanlı kız çocuklarına ziyaretler gerçekleştirdi. Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın iyi dileklerini ileten ekipler, çocuklara hediyelerini takdim edip eğitim haklarına vurguda bulundular.

ETKİNLİKLER HAFTA BOYUNCA SÜRECEK

Hafta boyunca sürecek etkinlikler kapsamında Çarşamba günü 2000 Evler Muhtarlık Binası’nda “Ada Varan Çocuk Kütüphanesi”nin açılışı, Perşembe günü ise Yeşilevler Bilgi Evi’nde “Kız ve Erkek Rolleri ile İlgili Drama Çalışması”, Cumartesi günü de Bey Mahallesi Merkezi’nde spor müsabakası gerçekleştirilecek.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı