Yılbaşı akşamı için en lezzetli meze tarifleri nelerdir?

Yılbaşı akşamı için en lezzetli meze tarifleri nelerdir?

Yılbaşı akşamında yemeklerin eşlikçisi olarak tercih edilebilecek mezelere ilişkin örnekler ve tarifler verilmiştir.

Yılbaşı için hazırlanabilecek mezeler nelerdir? Yılbaşında hangi mezeler hazırlanır? Yılbaşı için en lezzetli mezeler nelerdir?

YILBAŞINDA HAZIRLANABİLECEK MEZE TARİFLERİ NELERDİR?

Hepimizin bütün bir yılı iyisiyle kötüsüyle geride bırakmaya hazırlandığı ve yılbaşı ağaçları, balonlar, spreyler eşliğinde daha da keyifli hale getirdiği yılbaşı akşamı; unutulmaz lezzetlerin de ortağı olmak için birçok tarifi gözler önüne seriyor.

Yemek olarak sofraların baş tacı hindinin tercih edilmesinin yanında, ona uyum sağlayarak görsel bir şölen ve aynı zamanda iştah kabartan, göz dolduran yancı olarak mezeler olunca; davetlilerin yılbaşı keyfine, dur durak demeden yol almak düşüyor.

Yemeklerin yanında ve yemek sonrasında devam eden partiler için içeceklerin yanında, damak tadını yumuşatmak ve aromatik lezzet katmak amacıyla mezelerden yararlanılır.

Peki binlerce seçenek ve tarif arasından

en çok tercih edilen ve gece boyunca yiyecek ve içeceklerin arkasının kesilmediği bu özel günde, hangi tariflerden yana olmak gerekiyor; gelin biz sıralayalım, siz aralarından dilediğinizi seçin:

HAVUÇ TARATOR:

Havuç sevmeyenleri bile şaşırtacak derecede lezzetli, bir o kadar zahmetsiz hazırlanabilen bu meze için malzemeler:

- Havuç

- Yoğurt

- Sarımsak

- Mayonez

Havuçların rendelenerek az bir yağda kavrulduğu ve soğuduktan sonra diğer malzemeler ile karıştırılıp, üzerine ceviz ya da tercihen kavrulmuş yağ ile servis edilen bir mezedir.

FAVA:

Ege’nin en güzel lezzetlerinden biri sayılan fava için malzemeler:

- Kuru bakla

- Zeytinyağı

- Portakal

Baklayı pişirdikten sonra blenderdan geçirerek, pürüzsüz hale gelmesi sağlanır. Soğuyan baklaya daha sonra zeytinyağı ve portakal suyu ekleyerek, dilerseniz dereotu gibi yeşillikler ile süsleyebilirsiniz.

FALAFEL:

Lübnan'ın kulağa ilginç gelen isme sahip yemeği olan falafel için gerekli malzemeler:

- Nohut

- Baharatlar

- Yeşillik

- Un

Önceden pişirilmiş olan nohutu, ezme haline getirdikten sonra; sevilen baharatlar, bir miktar un ve yeşillikler kullanarak şekil verdikten sonra kızmış yağda pişirebilirsiniz.

SEMİZOTU SALATASI:

Mezelerde en çok kullanılan malzemelerin başında gelen yoğurt, bu tarifle de damakları şenlendiriyor denilebilir:

- Yoğurt

- Semizotu

- Taze-kuru baharatlar

Semizotlarını haşlamaya gerek kalmadan, çiğ olarak yoğurt ile karıştırmak daha lezzetli ve faydalı olduğu için tercih edilebilir. Kuru nane gibi eşlikçiler de, mezenin artılarına artı katacaktır.

KABAK MÜCVER:

Adı kabak mücveri olarak geçse de, içine eklenecek çeşitli sebzeler eşliğinde bambaşka bir tat ve lezzet doruklarına ulaşmayı mümkün kılan bu mezenin malzemeleri:

- Kabak

- Patates

- Havuç

- Soğan

- Un

- Sarımsak

- Baharatlar

Dilediğiniz sebzeyi ekleyip-çıkararak, kendi zevkinize göre oluşturabileceğiniz mücver; tüm malzemelerin rendelenerek karıştırılması ve dilerseniz fırında dilerseniz yağda kızartılması ile keyifle yenilebilecek bir meze olarak yılbaşı akşamı için tercih edilebilir.