Botoks Nedir Nasıl Yapılır Botoks Teklikeli Midir?

Botoks Nedir Nasıl Yapılır Botoks Teklikeli Midir?

Estetik başta olmak üzere tıbbi alanda kullanılan yöntemlerden olan botoks özellikle yüz için tercih edilir.

Estetik başta olmak üzere tıbbi alanda kullanılan yöntemlerden olan botoks özellikle yüz için tercih edilir. Yüzde oluşan kırışıklıklar ve ince çizgiler için güvenilir ve en kolay yöntem olduğu için özellikle uygulanılır. Estetik operasyonlarında deriyi kesme işlemi uygulansa da bu uygulamada herhangi bir kesme işlemi yer almaz.

13.jpg

Kişi, acı ya da ağrı hissetmediği gibi uygulama aynı gün içinde biter ve kişi, günlük hayatına devam eder. Botoks deyince akla ilk estetik gelir; ancak uygulama estetik harici aşırı terleme, migren ağrıları ve diş gıcırdatma gibi sağlık konularında da uygulanılır. İşlem için dermatologların yanı sıra estetik cerrah ve estetik uzmanlarına başvurulur.

Botoks Nedir

Clostridium botulinum bakterisinden üretilerek kozmetik ve estetik alanda kullanılır. Bu madde güçlü bir zehir olmasına rağmen miktarının doğru ayarlanması ile güzellik sektöründe işe yarar. Uzun zamandır tıp alanında kullanılan bir madde geniş bir kullanım alanına da sahiptir.

Göz tembelliği ve göz kapaklarını doğru şekilde hareket ettirememe tedavisinde kullanılmış ardından kırışıklıkların iyileştirmesinde uygulanmıştır. Botoks neden yapılır sorusu için yaşlanmaya bağlı yüzde kırışıklıklar ve çizgiler belirir. Bu kırışıklık ve çizgiler, yüz kaslarının kasılması sonucunda oluşur ve bu uygulama ile giderilebilir.

Botoks Nasıl Yapılır

Enjeksiyon işleminden önce işlemin gerçekleşeceği bölgeye ve botulinum toksini dokuya enjekte edilir. Ortalama 15 dakika süren bu işlemin etkisi 24 ila 72 saat in ardından görülür.

Uygulama için kullanılan Botulinum toksini, zehirli bir madde olup yanlış doz kullanımlarında solunum yetmezliği ve hatta ölüme neden olabilir. Bunun yanı sıra doğru doz kullanımında ise başarılı bir protein görevi görür ve gerçekleşen işleminde küçük dozlarda kullanılır. Bu maddeler, FDA standartları yapısına göre hazırlanmış olmaları aynı zamanda ve işlemin tecrübesiz doktor yerine uzman bir hekim tarafından yapılması gerekir.

botoks-13.jpg

Uygulamanın yan etkileri arasında işlemin yapıldığı bölgede ağrı, kızarıklık ve ödem oluşması bulunur. Baş ağrısı, mide bulantısı ve uyuşma hissi de yaşanabilir. Bu etkilerin yanı sıra kişi yutma zorluğu yaşayabilir ayrıca ateş, titreme, ağız kuruluğu, görmede azalma, kanama ve konuşma problemleri de meydana gelebilir. İşlemin hangi bölgeye yapıldığına göre yan etkiler değişkenlik gösterir. Yan etkiler geçici olup kendiliğinden kaybolur.

Çoğu insan kırışıklıklarının giderilmesi için bu işleme başvurur; ancak kişide kas hastalıkları var ise işlemin yapılmaması gerekir. Botulinum toksinini süt ile bebeğe geçeceği için emziren annelere ve aynı zamanda hamile kadınlara uygulamaması önem taşır.

Kırışıklık ve ince çizgilerin giderilmesini amaç edinen uygulama; yüzdeki bölgeleri, boyundaki çizgilere, ağız, çene ve burun ucuna yapılabilir. Kadınlar gibi erkeklere de bu işlem uygulanır. Erkeklerde bu işlem alın bölgesi için tercih edilir. İşlem, kırışıklıklara uygulandığı gibi gözaltı torbaları için de yapılabilir.

Kişiden kişiye, bölgeye ve kullanılan doza göre uygulamanın ömrü değişir. Genel şekliyle ömrü 4 ila 6 ay arasında olur. Etkilerinin uzun bir süre kalması için en az 5 ya da 6 seans aynı bölgeye işlemin yapılması gerekir.

Yüz botoksu öncesi sonrası dâhil her bölge için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İşlem sonrası ciltte morarma ve şişlik olmaması için aspirin ve benzeri ilaçların tüketilmemesi gerekir. İşlem sonrasında da kalsiyum içeren gıdalardan uzak durmak ve en az 4 saat yüzde herhangi bir mimik hareketinin yapılmaması önem taşır.

botoks.jpg

İşlemden sonraki 3 gün ise işlemin gerçekleştiği yere hafif masaj yapılması gerekir. İşlem hangi bölgeye uygulandıysa bölgenin temizliğine önem verilmesi ve işlemden sonraki 3 ya da 4 gün yüz üstü yatılmaması gerekir. İşlemin gerçekleştiği bölgeye soğuk kompres uygulanması gerekir.

İşlemin olduğu gün spor yapılmaması ve kuaför ile saunaya gidilmemesi ve 3 gün süre ile havuza girilmemesi gerekir. Terleme tedavisi için olan botoks fiyat ile çene botoksu fiyat arasında farklılık bulunur. Botoks fiyatları uygulanacak bölgeye ve yönteme değişir. Bu neden ile uzman merkezlerden randevu ile fiyat sorgusu yapılabilir.

Editör