Afganistan Bayrağı Polemiğinde Gerçekler Ortaya Çıktı! Bayrak Hep Orada Asılıymış!

Afganistan Bayrağı Polemiğinde Gerçekler Ortaya Çıktı! Bayrak Hep Orada Asılıymış!

Türk bayrağının indirilerek Afgan bayrağının göndere çekilmesi olayında gerçekler bambaşka. Afgan bayrağının hep orada olduğu ortaya çıktı. Siberay EGM, Afgan provokatör gençleri ifşaladı. Peki Afgan bayrağının orada ne işi var?

Afganistan bayrağının asıldığına yönelik görüntüler gündemi çalkaladı. Türk bayrağı yerine Afgan bayrağı asıldığı iddia edildi. Pek çok kişi görüntüyü izlediğinde böyle bir olayın yaşandığını düşündü. Birkaç saat içerisinde olayın arka planı ortaya çıktı. Afgan bayrağının orada daha önce yer aldığı öğrenildi. Peki bayrak skandalı nasıl gelişti?

Afgan Bayrağı Hep Oradaydı!

Siberay EGM'nin yapmış olduğu Twitter açıklamasında provokasyon amaçlı yapılan bu hamlenin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Afganistan bayrağının daha önce de orada olduğu kameralarla kanıtlandı. Pek çok ülke bayrağı, özel alanda temsili olarak duruyordu. İçerisinde Türkiye'nin de olduğu bayraklarla beraber Afganistan bayrağı özel olarak çekilmiş ve sanki Türk bayrağı oradan çıkarılıyormuş gibi gösterilmişti. Bu algı çalışmasının hemen ardından vatandaşların önemli bir kısmı inanmıştı. Ancak ortaya çıkan gelişmeler gösteriyor ki bayrak daha önceden de oradaydı. Pek çok ülkenin bayrağı göndere çekilmiş vaziyette orada duruyordu. Ancak kamera yalnızca Afgan bayrağını gösterdi.

afgan.jpg

Vatandaşlar Tepkiliydi

Son günlerde Afgan göçmenlerin sınırdan geçmesi ve dışarıda mülteci kaynaklı bazı olaylar nedeniyle vatandaş oldukça tepki gösterdi. Sosyal medyada paylaşılan bazı olay ve videolar bu siniri körükledi. Ancak bu konuda bazı siyasetçiler de dahil olmak üzere kimsenin taşkınlık çıkarmaması ve saldırıda bulunmaması belirtildi. Provokasyona gelinmemesi yönünde çağrıda bulunuldu. Asıl amacın bu olduğu ve düzensiz göçmenlerin çektiği bazı videoların da tahrik amacı taşıdığı öğrenildi.

Ünlüler de Dayanamadı!

Pek çok ünlü, bu videoyu gördükten sonra gerçekten de böyle bir olayın yaşandığını düşündü. Gerçekçi bir şekilde kurgulanmış olay sonrasında Afgan bayrağını göndere çekerek algı çalışması yapma gayretindeki gençler için bir soruşturma başlatılacak mı merak ediliyor. Algı çalışması karşılıksız kalacak mı?

Afgan Kişiler Hakkında Soruşturma Var mı?

Konuyla ilgili henüz bir soruşturma başlatılmadığı biliniyor. Ancak yakın zamanda emniyet birimleri ve bakanlıklarca söz konusu olayı soruşturmak için herhangi bir hamle yapılması beklenmekte. Son zamanlarda iyi artan videolar, vatandaşı bezdirdi. Bunun önüne geçebilmek için emniyet ekiplerinin devreye girmesi ve yetkililerin de açıklama yapması bekleniyor. Afgan bayrağı üzerinden yaşanan ve bir anda alevlenen polemik kısa süre içerisinde söndürülse de kafada kalan bazı soru işaretleri için soruşturma başlatılabilir. Siberay EGM'nin yaptığı açıklama bu yönden büyük önem arz ediyor. Çünkü paylaşımda bulunulmasaydı uzun bir süre daha vatandaşın olayı farklı anlamasına yol açılacaktı. Konuyla ilgili siyasilerden nasıl bir açıklama yapılacak onu da öğreneceğiz. Sosyal medyada Demet Akalın gibi çeşitli şarkıcı ve sanatçılar da tepkilerini ortaya koymaktan çekinmiyor.