Alzheimer hastalığının erken teşhisi için yeni bir umut doğdu

Alzheimer hastalığının erken teşhisi için yeni bir umut doğdu

ACS Chemical Neuroscience'da rapor veren araştırmacılar, bir hasta hafif bilişsel bozukluğa (MCI) geçerken doktorların AD'yi daha erken teşhis etmesine yardımcı olabilecek bir biyobelirteç belirledi.

Alzheimer hastalığının (AD) kesin teşhisi bir zamanlar ancak biri öldükten sonra mümkündü, ancak son zamanlardaki biyobelirteç çalışmaları, hala yaşayanlar için görüntüleme ve omurilik sıvısı testlerinin geliştirilmesine yol açtı. Bununla birlikte, testler yalnızca ciddi hastalığı izleyebilir ve ileri AD'yi ilgili bozukluklardan ayırt edebilir.

AD biyobelirteçlerini ararken, bazı araştırmacılar tau adı verilen bir proteindeki ince değişikliklerin çalışmasına yöneldiler. Bu değişiklikler veya post-translasyonel modifikasyonlar, tau proteininin topaklanma olasılığını artırabilir, bu da nöron kaybına ve hafızanın bozulmasına yol açar. Bu tür iki modifikasyon, tau'nun spesifik amino asitlerde fosforilasyonunu içerir ve p-tau181 ve p-tau217 olarak adlandırılan versiyonlarla sonuçlanır. Bu biyobelirteçlerin, AD dokularını diğer nörodejeneratif hastalıkları olan kişilerinkinden etkili bir şekilde ayırt ettiği gösterilmiştir. Bin Xu, Jerry Wang, Ling Wu ve meslektaşları, doktorların alet çantasında birçok biyobelirteç bulunması yararlı olduğu için, etkili AD teşhisi olabilecek veya AD'yi erken aşamalarında yakalayabilecek ek p-tau biyobelirteçleri aradılar.

AH hastalarından ve AH olmayan deneklerden alınan ölüm sonrası beyin dokusunu kullanan araştırmacılar, seçici olarak tau agregasyonu ile ilişkili birkaç p-tau biyobelirteç tanımladılar. p-tau181 ve p-tau217 gibi, bu biyobelirteçlerin birçoğu AD dokularını sağlıklı kontrollerden ayırdı. Özellikle biri - p-tau198 - ayrıca AD'yi, tau'nun kümelendiği bilinen diğer iki nörodejeneratif hastalıktan ayırt etti. Diğer deneyler, p-tau198'in bu tahlillerde p-tau181 ve p-tau217 kadar etkili olduğunu gösterdi. Önemli olarak, hem p-tau 198 hem de p-tau217, HBB'li hastaların beyin dokusunu - AD'nin erken bir belirtisi - bozulma olmadan yaşlı deneklerden ayırt edebilir. Araştırmacılara göre, şu anda HBB'yi teşhis edebilecek köklü bir biyobelirteç mevcut değil. Böylece, p-tau198 ve p-tau217, klinisyenlerin erken müdahale etmesine yardımcı olabilir, önemli nörolojik hasar oluşmadan önce yeni tedaviler kullanılabilir hale geldikçe. Ek olarak, araştırmacılar bu yöntemin fosforilasyon dışında başka modifikasyonlara sahip tau biyobelirteçlerini bulmak için kullanılabileceğini söylüyorlar.

Kaynak: sciencedaily.com