Grok yapay zeka asistanı artık Tesla'larda kullanılabilecek

Grok yapay zeka asistanı artık Tesla'larda kullanılabilecek

Tesla, Elon Musk'un yeni yapay zeka asistanı Grok'u otomobillerine entegre etmek için adım atıyor. Grok AI, sürücülere geniş bir yelpazede hizmet verme yeteneği ve mizahi bir dil kullanma özelliği sunuyor.

Tesla, otomobillerinin teknolojik yeteneklerini bir adım daha ileri taşıyarak, Elon Musk tarafından geliştirilen yeni yapay zeka asistanı Grok'u araçlarına uygulama yolunda önemli bir adım atıyor. Tesla CEO'su, bu yılın başlarında başlatılan xAI girişimi çerçevesinde Grok AI adlı yapay zeka asistanını otomobillerine entegre etme kararı aldı. Grok AI, "Otostopçunun Galaksi Rehberi"ne atıfta bulunarak, geniş bir yelpazede soruları yanıtlamak ve hatta mizahi bir dil kullanarak sürücülere hizmet vermek amacıyla tasarlanmış bir yapay zeka asistanıdır.

Grok AI'nın Tesla araçlarında nasıl çalışacağına dair önemli bir ayrıntı, Tesla'nın önde gelen teknoloji danışmanlarından Brian Roemmele tarafından açıklandı. Roemmele, Grok'in Tesla araçlarında yerel işlem gücünü kullanarak doğal bir şekilde işleyeceğini belirtti. Bu, araçların daha hızlı ve akıllı bir şekilde çeşitli görevleri yerine getirebileceği anlamına geliyor.

Elon Musk, bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladı ve şunları ekledi: "Aracımızın yapay zeka bilgisayarının modeli çalıştırabilmesi koşuluyla, Tesla muhtemelen Dünya üzerinde gerçekten kullanılabilir en fazla çıkarım hesaplamasına sahip olacak. Gelecekteki bir robot ağına bile arabalar saatlerin yalnızca yaklaşık 1/3'ünü kullanacak, geriye kalan 2/3'lük süre SETI gibi dağıtılmış çıkarım işlemlerine ayrılacak."