Vivo, BlueOS işletim sistemini resmen duyurdu

Vivo, BlueOS işletim sistemini resmen duyurdu

Android'in rakipleri artıyor. Huawei ve Xiaomi'den sonra Vivo da kendi geliştirdiği işletim sistemi BlueOS ile karşımızda

Çinli akıllı telefon üreticisi Vivo, kendi geliştirdiği BlueOS adlı işletim sistemini resmen duyurdu. Şirket, BlueOS'un Android uygulama ekosisteminin sınırlamalarını ele almak için tasarlandığını ve 2018 yılında geliştirmeye başladığını belirtiyor. BlueOS, Rust programlama dilini kullanmaktadır.

BlueOS, üç ana özellik sunmaktadır: akıllı etkileşimler, sorunsuz kullanıcı deneyimi ve kullanıcı veri güvenliği. Bu işletim sistemi, büyük modelleri ve çoklu etkileşimleri destekleyerek ses, metin, jestler ve hatta beyin dalgaları gibi çeşitli giriş yöntemlerini anlayabilir ve buna yanıt verebilir.

Ayrıca, BlueOS dağıtılmış bir tasarım konseptini benimsemekte ve endüstri standardı protokollerle uyumlu olan BlueXlink bağlantı protokolünü desteklemektedir. Bu, verilerin birden fazla cihaz arasında güvenli bir şekilde aktarılmasını ve erişilmesini sağlar.

Performans açısından Vivo, BlueOS'un bellek kullanımını %67 azalttığını ve işleme verimliliğini %48 artırdığını söylüyor. Ayrıca, işlem yanıt hızını %18 artırabilen bir süper coroutine mekanizmasına sahiptir.

Güvenlik konusunda Vivo, BlueOS'un Rust tabanlı sistem çerçevesinin güvenlik açıklarına daha az duyarlı olduğunu vurguluyor.

BlueOS, çeşitli cihazlarda çalışabilir, hatta 32MB RAM'e sahip olanlar da dahil. Bu, akıllı ev aletlerinden giyilebilir cihazlara kadar geniş bir cihaz yelpazesi için uygun bir seçenek sunar.

Ancak, Vivo, şu aşamada BlueOS'u akıllı telefonlarına yüklemek için herhangi bir plan açıklamadı. Bu, Funtouch OS ve OriginOS'un Vivo akıllı telefonlarının varsayılan işletim sistemleri olarak kalacağı anlamına gelmektedir.

Vivo'nun yaklaşan akıllı saati Vivo Watch 3, BlueOS işletim sistemi ile gelecek ilk cihaz olacak. Vivo X100 serisi akıllı telefonları ise 13 Kasım'da piyasaya sürülecek.